Ανοίγει την αυλαία του το 23Ο Παγκύπριο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου που διοργανώνει ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου με τη συμμετοχή 33 σχημάτων απ’ όλη την Κύπρο.  Ένας Θεσμός που συντελείται χάρη στην αγάπη και αφοσίωση ανθρώπων που με μεράκι και πολλή δουλειά γεύονται την μαγεία του θεάτρου. Η τελετή έναρξης θα γίνει την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου στο Αμφιθέατρο ΠΑ.ΣΥ.Δ.Υ. στις 8.30 μ.μ. με παράσταση του έργου Η αυλή των θαυμάτων του Ιάκωβου Καμπανέλλη που θα παρουσιάσει το Π.Α. Θεατρικό Εργαστήρι. Την έναρξη του Φεστιβάλ θα κηρύξει εκ μέρους του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού ο κ. Ανθούλης Δημοσθένους, Μορφωτικός Λειτουργός και Υπεύθυνος για θέματα θεάτρου των Πολιτιστικών Υπηρεσιών.

Με την ευκαιρία του Παγκύπριου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου, το Τμήμα Θεατρικής Ανάπτυξης του ΘΟΚ σε συνεργασία με την Πρεσβεία των Ηνωμένων Πολιτειών και με τη στήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, προσφέρουν για τα μέλη ερασιτεχνικών θεατρικών ομάδων εργαστήρι με τον James Thomas Bailey την Κυριακή 17 Οκτωβρίου στην Νέα Σκηνή ΘΟΚ, 9.30π.μ.-1.00μ.μ., 3.00μ.μ.-6.00μ.μ.

Δηλώσεις Συμμετοχής: Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή το αργότερο μέχρι την Τρίτη 12 Οκτωβρίου, τηλεφωνικά στο 22492900 κ. Νίκη Μουρουζή.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλείτε το Τμήμα Θεατρικής Ανάπτυξης ΘΟΚ στο 22492900.

Πρόγραμμα των παραστάσεων του 23ου Παγκύπριου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου:


14 Οκτωβρίου 2010

Επίσημη Έναρξη Φεστιβάλ

Π.Α. Θεατρικό Εργαστήρι

Η αυλή των θαυμάτων, Ιάκωβου Καμπανέλλη

Τοποθεσία: Αμφιθέατρο ΠΑ.ΣΥ.Δ.Υ.

Ώρα: 8.30 μ.μ.

*****************************************************************************


15 Οκτωβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηένου

Η μελωδία της ευτυχίας, Ρότζερς και Χάμερσταϊν

Τοποθεσία: Αίθουσα Τελετών Νέου Γυμνασίου Αθηένου

Ώρα:  8.00 μ.μ.

*****************************************************************************


16 Οκτωβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος ΚΑΡΥΑΤΙΔΕΣ

Τα προξένια της Φοκλούς, Μιχάλη Πιτσιλλίδη

Τοποθεσία: Αμφιθέατρο ΠΑ.ΣΥ.Δ.Υ.

Ώρα: 8.30 μ.μ.

*****************************************************************************


17 Οκτωβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα Εταιρείας Πολιτιστικής Κληρονομιάς Κατωκοπιάς

Το ζώδκιον, Δέσπως Κόνιζου-Λοϊζιά

Τοποθεσία: Κλειστό Αμφιθέατρο Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου (Cyprus College)

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************


18 Οκτωβρίου  2010

Πειραματικό Εργαστήρι Δημιουργικής Έκφρασης Πανεπιστημίου Κύπρου – Θεατρική Ομάδα

ΔΡΑΣΤΕΣ

Ιστορίες για Γαμοφοβικούς, Μαριάννας Κάλμπαρη – Βασίλη Ραΐση

Τοποθεσία: Θέατρο ΕΠΙΓΟΝΟΙ

Ώρα: 8.30 μ.μ.


*****************************************************************************


19 Οκτωβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος Ένωσης Κοινοτήτων Λεμεσού

Ωσπολλάτε αρκοντύναμεν, Μιχάλη Πιτσιλλίδη

Τοποθεσία: Κοινοτικό Πάρκο Άλασσας

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************


20 Οκτωβρίου  2010

Πολιτιστικός Όμιλος ΓΙΑΣΟΥΜΕΙΑ Δάσους Άχνας

Τρακκατρούκας 2 η εκδίκηση, Γιασουμή Γιασουμή

 Τοποθεσία: Αίθουσα Πολιτιστικών Εκδηλώσεων Δάσους Άχνας

Ώρα: 7.30 μ.μ.


*****************************************************************************

21 Οκτωβρίου  2010

Θεατρικό Εργαστήρι Ενηλίκων Δήμου Αραδίππου

Η Γιαλλούρα, Μιχάλη Πασιαρδή

Τοποθεσία: Κινηματοθέατρο Καλλιθέα Αραδίππου

Ώρα:  8.00 μ.μ.


*****************************************************************************


22 Οκτωβρίου  2010

Πολιτιστικός Όμιλος Ακρωτηρίου

Ψουμίν τζι’ άλας, Γιώργου Κωνσταντίνου

Τοποθεσία: Αίθουσα Πολλαπλής Χρήσης Α΄ Δημοτικού Σχολείου Ύψωνα

Ώρα: 8.30 μ.μ.


*****************************************************************************


23 Οκτωβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα ΠΑΡΑΒΑΣΗ

Ο Λεοντόκαρδος στη Κύπρο, Άντρου Παυλίδη

Τοποθεσία: Κινηματοθέατρο Πανόραμα, Δάλι

Ώρα: 8.00 μ.μ.


*****************************************************************************


25 Οκτωβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος Κοντεατών και Φίλων ΤΕΡΨΙΣ

Η τταλλού η προξενήτρα, Άνθου Ροδίνη

Τοποθεσία: Κινηματοθέατρο Καλλιθέα, Αραδίππου

Ώρα: 8.00 μ.μ.


*****************************************************************************


26 Οκτωβρίου  2010

Θεατρικό Εργαστήρι του Κέντρου Τεχνών Δήμου Αγίου Αθανασίου

Οι Ηλίθιοι, Νηλ Σάιμον

Τοποθεσία: Αίθουσα Εκδηλώσεων Δήμου Αγίου Αθανασίου

Ώρα:  8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

27 Οκτωβρίου  2010

Πολιτιστικός Όμιλος ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗ

Ετρύπησεν η πούγκα μας …;., Λοΐζου Πισκόπου

Τοποθεσία: Κινηματοθέατρο Καλλιθέα, Αραδίππου

Ώρα: 8.30 μ.μ.

*****************************************************************************


28 Οκτωβρίου  2010

 

Θεατρική Ομάδα Πολιτιστικού Ομίλου ΜΑΛΛΟΥΡΑ Αθηένου

Ούλλα έχουν τη λύση τους, Ιωάννη Καντηλάφτη

Τοποθεσία: Αίθουσα Τελετών Νέου Γυμνασίου Αθηένου

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************


29 Οκτωβρίου  2010

Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Δήμου Λευκάρων

Για το καλό μας, Μαργαρίτας Χαραλάμπους

Τοποθεσία: Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας

Ώρα:  8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

30 Οκτωβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα ΑΔΩΝΗ Ιδαλίου

Η Όπερα της Πεντάρας, Μπέρτολτ Μπρέχτ

Τοποθεσία: Κινηματοθέατρο Πανόραμα, Δάλι

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

31 Οκτωβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα ΣΚΗΝΟΒΑΤΕΣ Π.Ο.Ε.Δ Λευκωσίας

Ο Σπανός τζιαι οι σαράντα δράτζιοι, Λαϊκό κυπριακό παραμύθι από το βιβλίο του Χαμπή Τσαγγάρη

Τοποθεσία: Θέατρο ΠΑΛΛΑΣ

Ώρα: 4.30 μ.μ.

*****************************************************************************

1 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος Δήμου Δερύνειας

Η Παναγία των Παρισίων, Βίκτωρος Ουγκώ

Τοποθεσία: Θέατρο ΡΥΘΜΟΣ

Ώρα: 8.30 μ.μ.


*****************************************************************************

2 Νοεμβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα ΙΣΤΟΣ

Da Vinci No30, Αίγλης Σπυριδάκι

Τοποθεσία: Αίθουσα Μελίνα Μερκούρη

Ώρα: 8.30 μ.μ.

*****************************************************************************


3 Νοεμβρίου  2010

Φ.Ο.Ε.Θ.Α. Φιλανθρωπική Ομάδα Ερασιτεχνικού Θεάτρου Αθηένου

Χαλλούμια χωρίς πατέντα, Χρυστάλλας Πατσαλή Άντρης Μαρκουλλή

Τοποθεσία: Αίθουσα Τελετών Νέου Γυμνασίου Αθηένου

Ώρα: 8.00 μ.μ.


*****************************************************************************

4 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικό Εργαστήρι Γεροσκήπου

Πόλεμος στο Δάσος, Ρεβέκκας Αποστολοπούλου

Τοποθεσία: Μαρκίδειο Θέατρο Πάφου

Ώρα:  8.00 μ.μ.


*****************************************************************************

5 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικός Μουσικοχορευτικός Όμιλος ΤΕΥ ΑΤΗΚ, Πάφος

Μπαμπάδες με ρούμι, Μιχάλη Ρέππα Θανάση Παπαθανασίου

Τοποθεσία: Μαρκίδειο Θέατρο Πάφου

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************


6 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος ΙΔΑΛΙΑ Χαλκάνορα

Λυσιστράτη, Αριστοφάνη

Τοποθεσία: Αίθουσα Πολλαπλής Χρήσης Λυκείου Ιδαλίου

Ώρα:  8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

6 Νοεμβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ Λάρνακας (εκτός συναγωνισμού)

Ο ρατσιστής της στέγης, Γιώργου Σοφοκλέους

Τοποθεσία: Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας

Ώρα: 8.30 μ.μ.


*****************************************************************************

7 Nοεμβρίου  2010

 Όμιλος Ερασιτεχνών ΕΜΠΝΕΥΣΙΣ

Η Τρελλή κι ο Τρίτος, Γεώργιου Καττίδη

Τοποθεσία: Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας

Ώρα:  8.30 μ.μ.

*****************************************************************************

8 Νοεμβρίου  2010

Θεατρική Ομάδα Σωματείου ΑΠΟΛΛΩΝ Λυμπιών

Συγγραφέας …;Ντετέκτιβ, Τούλας Κακουλλή

Τοποθεσία: Αίθουσα Σωματείου ΑΠΟΛΛΩΝ Λυμπιών

Ώρα: 8.00 μ.μ.


*****************************************************************************

11 Νοεμβρίου  2010

Θεατροχορευτικό συγκρότημα ΡΙΖΕΣ

Βαθού η Πολιτευόμενη, Τούλας Κακουλλή

Τοποθεσία: Α΄ Δημοτικό Σχολείο Αλάμπρας

Ώρα:  8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

12 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος Νέων ΗΡΑΚΛΗΣ Παλαιχωρίου

Υστερινή μου γνώση, Φοίβου Γεωργιάδη

Τοποθεσία: Αίθουσα Θεάτρου Κώστας Ιωακείμ

Ώρα:  8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

12 Νοεμβρίου  2010

Λαϊκό Θέατρο Αγλαντζιάς (εκτός συναγωνισμού)

Δος ημίν σήμερον, Γεράσιμου Σπαταλά

Τοποθεσία: Αίθουσα Εκδηλώσεων Λαϊκών Οργανώσεων Προσφυγικού Οικισμού Κιτίου

Ώρα:  7.45 μ.μ.

*****************************************************************************


13 Νοεμβρίου  2010

Αθλητικός Πνευματικός Όμιλος Παλαιχωρίου (ΑΠΟΠ)

Η Πεντανόστιμη, Λένας Διβάνη

Τοποθεσία: Αίθουσα Θεάτρου Πέτρος Τζιωρτζιής ΑΠΟΠ Παλαιχωρίου

Ώρα: 8.30 μ.μ.

*****************************************************************************

14 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικός Όμιλος ΚΙΜΩΝ Ξυλοτύμβου

Ένας βλάκας και μισός, Δημήτρη Ψαθά

Τοποθεσία: Οίκημα ΚΙΜΩΝ Ξυλοτύμβου

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************

15 Νοεμβρίου  2010

Πολιτιστικός Σύνδεσμος Μενοίκου ΜΕΝΟΙΚΕΑΣ

Ττόφαλος ο Κλωναρίτης, Μιχάλη Πιτσιλλίδη

Τοποθεσία:Αίθουσα Δημοτικού Σχολείου Ακακίου

Ώρα:  8.00 μ.μ.


*****************************************************************************


16 Νοεμβρίου  2010

Θεατρικός Πολιτιστικός Όμιλος ΔΙΓΕΝΗΣ Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου

Συμπέθεροι απ’ τα Τίρανα, Θανάση Παπαθανασίου Μιχάλη Ρέππα

Τοποθεσία: Πολιτιστικό Κέντρο Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου

Ώρα: 8.00 μ.μ.

*****************************************************************************




Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *